​Formu potřebuješ i za monitorem. Jak se do ní dostávají esportovci?

Koncentrace, vytrvalost i bleskové reflexy. To všechno potřebují profesionální hráči počítačových her k tomu, aby v tomto dynamicky se rozvíjejícím odvětví uspěli. Stejně jako klasičtí sportovci se proto musí udržovat ve skvělé formě, která jim dovolí podat ty nejlepší výkony.

Usilovat o zdravý životní styl by měli nejen esportovci, ale všichni náctiletí. Co všechno si pod tím představit? Série videí Sazka Academy vysvětluje, že se jedná o spojení několika faktorů – správně zvolené a vyvážené stravy, pravidelného pohybu, dostatku spánku a celkové péče o zdraví a imunitu.


Jak dodat tělu správnou energii

Zdravá výživa může pozitivně ovlivnit pozornost či výkonnost, tedy klíčové kompetence pro esportovce nebo třeba i studenty. Nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová vyzdvihuje především důležitost pestrosti našeho jídelníčku. Podle ní by se hráči měli zejména v době hry vyhnout těžkým a mastným jídlům, která dotyčného spíše utlumí. Řada hráčů se kvůli tomu totiž následně uchyluje k dalšímu výživovému přešlapu, jímž jsou energetické nápoje. Ty hráče nabudí jen krátkodobě, a navíc často obsahují řadu škodlivých látek.


Probuďte tělo i mysl

Ke zlepšení pozornosti i výkonnosti přispívá pravidelný pohyb. Sazka dlouhodobě podporuje sportovní projekty u dětí a nejinak je tomu u esportovců. Dobrá fyzická kondice totiž neslouží pouze jako prevence bolesti zad či kloubů, kterými hráči často trpí, ale také jako zdravý způsob, jak si vyčistit hlavu a zvýšit soustředění na výkon.

Nemusí se přitom nutně jednat o náročné tréninky. Začněte například tím, že se jednou za hodinu či dvě od počítače zvednete a krátce protáhnete. Zároveň zkuste do svého denního režimu začlenit víc chůze, stačí 15–20 minut, kdy se projdete pěšky a hlava si od neustálého soustředění odpočine.

Osvojit si tyto zásady zdravého životního stylu by měli skutečně nejen hráči počítačových her, ale i studenti nebo pracovníci, kteří za monitorem tráví několik hodin denně.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner