​Poradna: Kdy začít s gymnastikou?

Kdy začít se sportem? Který sport je pro mé dítě vhodný? Jak by měla vypadat motivace ke sportu? Ptejte se povolaných. Na vaše dotazy odpovídá doc. PaedDr. Tomáš Perič PhD. z FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: Pixabay

Dotaz: Od kolika let je vhodné, aby se dítě zaměřilo na jeden sport – konkrétně gymnastiku? Nechci patřit k rodičům, kteří své děti nutí k vrcholovým výkonům. Nerada bych ale dceři sebrala šanci na sportovní úspěchy v budoucnosti.

doc. PaedDr. Tomáš Perič PhD.: Sportovní gymnastika je zařazována mezi koordinačně estetické sporty, u kterých je vhodné začít v relativně brzkém věku. Gymnastické přípravky přijímají holčičky již od 3-4 let, a v tomto věku se i tam jedná o všestrannou přípravu. Doporučuji, abyste předtím, než půjdete s dcerou do jakéhokoliv sportovního klubu (gymnastika, atletika, judo, atp.), zvážila, pro jaký sport má dítě nejlepší předpoklady. Variant, jak udělat výběr sportu je několik, vyzkoušejte s dcerou v okolí vašeho bydliště několik sportů a vyberte ten, který ji bude bavit nejvíce. Pokud nevíte, jak kluby najít, koukněte na webový portál Sport v okolí. Další alternativou je nechat dceru otestovat na hodnocení pohybových předpokladů, zde bych navrhoval využít možností Sazka Olympijského víceboje. Realizuje se velmi jednoduše na základní škole během tělocviku. Pokud vaše škola v tomto programu není, můžete to navrhnout třídní učitelce či učiteli tělocviku. Na základě výsledků dostane dítě diplom se svým pohybovým profilem a doporučenými sporty. Tím výrazně zvýšíte šance dcery na budoucí sportovní úspěchy přirozenou cestou.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner