​Boby – rychlý sport plný adrenalinu

Síla, rychlost a odvaha – tři základní předpoklady pro to stát se úspěšným bobistou. V ledovém korytě se bobisté řítí rychlostí přesahující sto kilometrů v hodině. Právě proto se jedná o jeden z nejvíce adrenalinem napumpovaných zimních sportu.

Zdroj: www.bobteam.cz

Jaké parametry musí splňovat dobrý bobista? V první řadě jde o dosažení věku osmnácti let, dříve vás nikde v devíti českých registrovaných klubech do bobu neposadí kvůli extrémním rychlostem i přetížení, kterých moderní boby kevlar-karbonových konstrukcí dosahují. Až jako minimálně osmnáctiletí dostanete příležitost rozšířit řady zhruba 250 sportovců, kteří se v Česku bobům naplno věnují. A možná to dotáhnete i do top špičky, když širší reprezentační kádr tvoří zhruba tři desítky lidí.

Kromě věku bude třeba přidat sílu, rychlost a pak také odvahu se postavit rychlosti při samotné jízdě. Třeba ve švýcarském Sant Moritz, který se chlubí tím, že právě tady boby jako sportovní disciplína vznikly, se v případě čtyřbobu dosahuje rychlostí až 145 kilometrů v hodině a v ostrých klopených zatáčkách přichází přetížení až 5G. Jen pro představu, v takovém stavu se už kvůli poklesu krevního tlaku zužuje zorné pole a při delší době působení přetížení může dojít k black outu - ztrátě vidění. Na bobové dráze jde o přetížení krátkodobé, i tak ale platí, že zhruba 70 kilogramů těžký člověk má rázem hmotnost 350 kilogramů. A bobisté nepatří mezi ty, kteří by vážili 70 kilogramů...


Stroje za 120 000 Euro

Oficiálně se boby sice smí jezdit už od 16 let, ale v českých podmínkách je třeba počkat do zmiňované plnoletosti. Experti radí věnovat se především všeobecné atletické průpravě, začít třeba se skeletonem a postupně se učit profily drah. Přitom všem nabírat potřebné kilogramy, protože ideální hmotnost bobisty se pohybuje kolem 100 kilogramů. A tady právě dochází ke zdánlivému paradoxu - bobista si musí kromě síly zachovat i rychlost a dynamiku!

Jen pak se stane členem posádky dvojbobu nebo čtyřbobu. Při startu stojí vedle bobu posádka, drží bob za madla. Jejím úkolem je bob roztlačit co nejvyšší rychlostí ve vymezeném prostoru 50 metrů a za jízdy do něj naskočit. První člen posádky je řidič, který dvěma táhly ovládá směr nožů v zatáčkách. U čtyřbobu dále posádku tvoří levé a pravé křídlo. Posledním členem je pak brzdař. Ten má na starosti brzdění, avšak pouze za cílem ve vymezeném prostoru. Na trati je brzdění zakázáno. Bob včetně posádky má pravidly omezenou hmotnost, kterou závodníci nesmí překročit – u čtyřbobu se jedná o 630 kilogramů, u dvojbobu 390 kilogramů.

Za zmínku stojí i finanční náročnost sportu. Boby mají vcelku dlouhou životnost. Je tedy vcelku běžný i odkup kvalitnějších kusů z druhé ruky. Takové boby pak stojí cca 25 000 Euro v případě dvojbobu, případně 30 000 Euro u ojetého čtyřbobu. Zcela nové boby od renomovaných výrobců pak vyjdou i na 120 000 Euro. Závodní nože pak stojí až 8000 Euro.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner