​Člověk v dokonalé symbióze se zvířetem – jezdectví

Gymnastika, parkour či dostihy. To jsou jen některé z disciplín moderního jezdectví. Tomu se mohou v různých formách věnovat děti od pěti let, a to v pony klubech.

Zdroj: Pixabay

Jezdectví zahrnuje hned několik disciplín, těmi nejznámějšími jsou dostihy, drezura a parkour či gymnastika. Každá z disciplín má svá specifika – pohyb koně, styl výcviku nebo i oblečení jezdce a vybavení koně.

S jezdectvím mohou začít už pěti nebo šestileté děti, které se tak naučí respektu ke zvířeti a v pokročilém věku budou disponovat větším citem pro koně samotného. Ještě než se poprvé na koně vůbec posadí, budou se učit nutní péči i ta je totiž součástí tréninků a zahrnuje nejen péči o koně, ale třeba i úklid stájí.

Vybavení jezdce je prosté: přilba, speciální obuv zvaná pérka, rajtky neboli jezdecké kalhoty, chapsy chránící lýtka a může se hodit i chránič páteře v případě pádu z koně. Nezbytné jsou rukavice zajišťující jistý úchop otěží. I koně je před jízdou potřeba řádně vybavit. Vybavení však zpravidla v začátcích půjčuje klub, ve kterém tréninky probíhají.

Česko - země jízdáren

Jízdárny najdete po celé republice a to i v blízkém okolí velkých měst. Ceny se pohybují od čtyř set korun za hodinu, záleží však na poloze, vybavení a velikosti jízdárny.

Všechny jezdecké kluby najdete v naší rozsáhlé databází ZDE.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner