​Kdy začít s tenisem? Je to běh na dlouhou trať

Vyberte trenéra, kterému budete stoprocentně důvěřovat. A i tak ho občas zkontrolujte. Tak zní rada MUDr. Mgr. Evy Zálabské, Ph.D. všem budoucím tenisovým rodičům.

Zdroj: Pixabay

MUDr. Mgr. Eva Zálabská, Ph.D. je nejen trenérka, ale především hlavní postava portálu Metodika tenisu, který vás provede kompletní tenisovou přípravou.

Proč by se mé dítě mělo věnovat právě tenisu?

Tenis je hra a hra děti baví. A pokud u tenisu vydrží, mohou se mu věnovat rekreačně až do pozdního věku. Nejde tedy jen o případnou závodní kariéru.

Nábory jednotlivých sportů stále snižují věkovou laťku, jak by tomu mělo být v ideálním případě u tenisu?

Tohle je dvojsečné téma. Když zůstaneme u závodních ambicí, budeme se bavit o věku pěti až šesti let s tím, že já osobně se přikláním k šestému roku. Záleží pochopitelně na vyspělosti dítěte. V každém případě by už ale za sebou mělo mít všeobecnou sportovní průpravu. Existují samozřejmě výjimky, kdy trénují čtyřleté děti, ale to je podle mě brzy. Na druhou stranu je už zase třeba věk osmi let na závodní tenis pozdě. Znovu však zdůrazňuji, že je to silně individuální.

A co oblíbené příběhy, jak například Lucie Šafářová začínala s tenisem ve třech letech?

Jenže ta měla starší sestru tenistku a otce tenisového trenéra. To samé platí o Lucii Hradecké, ta měla také starší sestru. Tam je to přirozené, prostě tráví čas v prostředí, ve kterém se pohybují sourozenci nebo rodiče.

Jakým způsobem tohle dilema řeší nábory do klubů?

Děláme je zbytečně brzy. Ale je to dané tím, že pokud tenisové kluby nezískají malé děti, tak jim je „ukradnou“ jiné sporty. Proto se dělají nábory už i v mateřských školkách.

Existují ideální predispozice pro tenis?

Na to vám neodpoví žádný dobrý trenér. Samozřejmě je třeba pohybový talent i koordinace oko-ruka.

Mám šanci jako rodič právě tuhle koordinaci doma otestovat?

To jsou jednoduché testy. Dítě koulí míčem, pak popoběhne. Hodí míč, chytí míč. Ukazuji mu míčkem doprava, doleva a jestli okamžitě dokáže na danou stranu zareagovat. Nebo připravím tři barevné kužele a dítě musí reagovat během ke správné barvě podle mého pokynu...

Co ještě mohu jako rodič dělat?

Rozhodně byste se měl chovat úměrně k věku dítěte. Nehonit ho za výhrami a body a podporovat hlavně radost ze hry. To se láme až v době první registrace, to znamená v deseti letech, kdy začíná závodní tenis.

Poradíte mi, jak poznám dobrý tenisový klub a dobrého trenéra? A měl bych vůbec do tréninku nějakým způsobem mluvit?

Tenis je drahý sport, proto je obojí důležité. Ptejte se, navštivte trénink, hledejte reference. Trenérovi musíte stoprocentně věřit. Ale ani kontrola trenéra není špatně, je dobře vědět, že se dítěti opravdu věnuje a že místo toho celou hodinu netelefonuje.

V čem dalším spočívá role tenisového rodiče?

Podporujte děti v doplňkových sportech. Kolo, brusle, plavání... Házejte si s ním s míčkem, i o zeď. Ale tenis nechte na trenérovi, začátek je důležitý kvůli správné technice. Tenis je běh na dlouhou trať.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner