​Fenomén wakeboarding. Jak vybrat prkno a co znamenají žluté bójky?

Jezdíte v zimě rádi na snowboardu? Pak už jste možná zkusili i wakeboarding, princip jízdy je hodně podobný. Letní fenomén posledních let v sobě kombinuje vodní lyžování se surfařskými technikami a v Česku se mu můžete věnovat na rozličných místech. Třeba si oblíbený vodní sport stihnete zkusit ještě letos o prázdninách.

Když je vedro k padnutí, wakeboardisté se tomu jen smějí. Osvěží se svým milovaným sportem při frčení na prkně po vlnách. Někteří si jen vychutnávají jízdu a další – často pokročilí – si střihnou pár triků nad překážkami.

Pokud si chcete wakeboarding zkusit, nic vám nebrání. V Česku najdete už jen pár regionů bez wakeparku. Podobně jako ke zmíněnému snowboardingu toho moc nepotřebujete: kromě prkna a bot s vázáním nezapomeňte na ochranné prvky v čele s helmou a vestou. V jarních či podzimních měsících (ano, i tehdy se dá wakeboarding provozovat) je nutností neopren.

Loď, nebo vlek?

Existují v podstatě tři způsoby, jak si wakeboarding užít: při jízdě za lodí, na vodním vleku či s pomocí navijáku. Na lodi máte pořád jistou vlnu, ale taky vás to stojí hodně sil. Rychlost lodi se liší podle mnoha faktorů od vaší hmotnosti po velikost wakeboardu, většinou se jezdí kolem 30 kilometrů za hodinu.

O něco dostupnější jsou vodní vleky, které se dělí na velké a malé. Mimochodem, víte, že na vleku se v Česku jezdilo už v 90. letech? Na velkém vleku o minimálně čtyřech sloupech může vodní hladinu brázdit víc lidí a na malém jen jeden, což má výhodu třeba v tom, že můžete nerušeně pilovat svůj styl.

Nebojte se zkoušet

Stejně jako u všech ostatních sportů je nutné vybrat správné pomůcky. Wakeboard si pořizujte podle několika základních parametrů. Klíčová je vaše hmotnost a výška či preferovaný způsob jízdy: o rozdílu mezi lodí a vlekem jsme už mluvili.

Při výběru prkna je důležitý i preferovaný styl jízdy. Ten určuje nejen velikost wakeboardu, ale taky tvar skluznice či materiál. A ještě zlatá rada od zkušených: nejlepší je si prkno nejdřív vyzkoušet, ať máte stoprocentní jistotu, že jste vybrali správně. Pokud jste úplní začátečníci, můžete si wakeboard půjčit přímo v parku.

Bezpečnost především

I u wakeboardingu platí, že žádný učený z nebe nespadl. Proto nic nezkazíte, když se nejdřív přihlásíte do kurzu. Nahustí tam do vás teorii, kterou si pak vyzkoušíte v praxi.

A pozor na bezpečnost, což se týká hlavně jízdy za lodí. „Spousta lidí bohužel netuší, jak se mají na vodě chovat,“ shodují se protřelí wakeboardisté. Na větších vodních plochách se držte mezi žlutými bójkami s nápisem Sport. Seznam bezpečných prostorů najdete na webu Státní plavební správy.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner