​Když sport pomáhá! Česká olympijská nadace chce vrátit děti k pohybu

Vrátit děti ke sportu – až to epidemická situace dovolí, bude právě tohle i nadále hlavním cílem České olympijské nadace, která už devátým rokem pomáhá dětem ze sociálně slabších rodin sportovat. Koronavirová krize má navíc dopady na ekonomické fungování rodin. Víc, než kdy jindy tak budou řešit existenční priority. „Chceme, abychom prostřednictvím nadace vrátili ke sportu co nejvíc dětí,“ přeje si proto nadační ředitelka Martina Voříšková.

Zdroj: Lukáš Kaboň

Pohyb lidskému tělu prospívá z mnoha důvodů. Že díky sportu získáváme fyzickou zdatnost, výdrž a obratnost – to už dnes každý ví. Jen málokdo si však naplno uvědomuje, jak blahodárně působí na naši mysl či imunitní systém. Dítěti tak dáváme do života vklad v podobě dobrého zdraví.

„Pravidelný pohyb propojuje funkci všech systémů v těle a učí je pracovat úsporně a s dostatečnou rezervou pro vyšší výkon v budoucnu. Přiměřené cvičení tlumí vyplavování stresových hormonů a pomáhá dosáhnout lepší rovnováhy, nálady a pohody,“ říká Michal Barda, někdejší kapitán českých házenkářů, vítěz Champions League a dnes mimo jiné lektor Evropské házenkářské federace a trenér brankářů švýcarské reprezentace. „Řadou mechanismů navíc působí na imunitní systém, zvyšuje tak obranyschopnost organizmu a působí protizánětlivě.“

Zvyšují odolnost

Je nad slunce jasné, že život na Zemi se alespoň ve vyspělých zemích za poslední století radikálně proměnil. Dnes už děti nemusejí vstávat za úsvitu a krmit hospodářská zvířata, nebo chodit dlouhé kilometry do školy. Nároky na ně kladené se v mnoha ohledech snížily. Právě nejrůznější sportovní aktivity je ale učí vystoupit z komfortní zóny – zvládnout i podmínky, které pro ně v tu chvíli nejsou ideální.

Zvyšují tak svou psychickou i fyzickou odolnost. „Pouze na a za hranicí komfortní zóny se totiž odehrává skutečné učení, tj. schopnost pojmout nové skutečnosti a souvislosti do mého světa a pro příště s nimi počítat,“ upozorňuje Barda. „Proměnlivé sportovní aktivity podporují navíc vnímání rozmanitých situací, rozhodování a sledování vytčeného cíle za ztížených podmínek v celém průběhu hry. To je mechanismus, kterým sport pomáhá zvyšovat adaptabilitu, residenci, vytrvalost a odolnost proti zátěžovému stresu. Bez tréninku to prostě nejde.“

Pomoc v pravý čas

Sport prostřednictvím České olympijské nadace pomohl zvládnout těžké chvíle i Romanovi. Poklidný život mladých manželů Svobodových se dvěma syny se změnil ze dne na den. Stačila k tomu střevní viróza mladšího Libora. Problémy se stupňovaly, Libor trávil čas s maminkou po nemocnicích. Starší syn Roman žil s tátou v horách. Aby mohli být spolu a blíž zdravotní péči, přestěhovali se nakonec do Prahy. Liborovi přesto odoperovali střeva a mnoho let přijímá potravu pouze infuzí. Romanovi v těžkých chvílích pomáhal sport – veslování. „Bylo to hodně náročné, z ničeho nic jsem neměl žádné kamarády a musel jsem se naučit jezdit sám do školy,“ vypráví dnes osmnáctiletý Roman. Jeho příběh si můžete přečíst ZDE.

Projekt Česká olympijská nadace podporuje sportovce ve věku 6-18 let. Nezáleží na talentu, ale na chuti sportovat. Patrony projektu jsou olympijští medailisté z Vancouveru, Londýna, Soči a Rio de Janeira. Prezidentem je trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. Cílem nadace je umožnit sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek peněz. Hlavním partnerem je společnost Sazka a hlavním mediálním partnerem Česká televize.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner