​​Kolik stojí sport. Jak finančně náročný je baseball a basketbal?

Baseball a basketbal. To jsou další dva sporty, které vám představíme v seriálu Sportu v okolí mapujícímu finanční náročnost jednotlivých sportů. Na kolik vás tedy přijdou?

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Baseball

Baseball je báječný sport. Jen se připravte na to, že jeho provozování bude rozhodně finančně náročnější než trénink sportů, u kterých není potřeba pořizovat speciální vybavení.

Základní vybavení, to znamená pálka s helmou a další nezbytnostmi, vás přijde přibližně na 5000 Kč, dalších 1000 Kč budou stát boty a zhruba 1200 Kč baseballový dres. Oddílové příspěvky se pak v České republice pohybují od 6000 do 10 000 Kč za rok.

Za tuto investici budou mít děti ve věku 7-9 let dva až tři hodinu a půl dlouhé tréninky týdně. Starší kategorie trénují dvě hodiny a to třikrát až čtyřikrát týdně.

Velkou výhodou baseballu je, že všechny věkové kategorie mají svou pravidelnou soutěž a turnaje.

„Děti baseball zaujme, protože je to dynamická a kombinační hra. Navíc jde o kolektivní sport. Uplatní se v něm děti s různými předpoklady, nejenom ty prvoplánově rychlé nebo silné, ale i ty, které vynikají schopností se koncentrovat, pohotově reagovat, myslet – v tomto sportu je náročné právě propojení pohybu s myšlením, což hlavně u mladších dětí vyžaduje trpělivost,“ popisuje výhody baseballu dlouholetá trenérka mládeže klubu Kotlářka Praha Pavla Cihlářová.

Baseball naučí děti rozhodnosti, nebudou loutky, tvrdí Jan Drábek

Basketbal

Basketbal se hraje na území dnešní České republiky už od roku 1897 a právě i tato tradice je jedním z důvodů jeho popularity. Tím dalším může být skutečnost, že basketbal rodinnou pokladnu rozhodně nezruinuje.

Stačí klasické sálovky, které pořídíte od 1000-3000 Kč, trenýrky a tričko za 500 Kč a míč, který se dá sehnat už od 200 Kč – navíc je většinou k dispozici v oddílech. Oddílové příspěvky pak v souvislosti s regionem a kategorií dělají od 4000 Kč výš.

Ti nejmladší, to znamená obvykle děti ve věku 6-8 let, trénují jednou až dvakrát týdně. Do dvanácti let znamená basketbal tři tréninky, od třinácti let pak čtyři tréninky.

„Basketbal je stavěný tak, že se může hrát od nízkého věku až po věk veteránský. Ráda bych všechny rodiče poprosila, ať své děti podporují a povzbuzují – ať už jde o trénink nebo zápas. Ať je to přirozená oslava toho, že se dítě hýbe, má radost a baví ho to,“ vzkazuje Milena Moulisová, ústřední trenérka mládeže České basketbalové federace.

Důraz na zdraví a vzdělání. I to je v Sokole Pražském součást basketbalu.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner