​Kolik stojí sport. Víte, jak náročný je trénink taekwonda?

Původně systém armádní sebeobrany, který představil korejský generál Choi Hong-hi. Dnes čím dál populárnější olympijský sport. Možná i vaše děti zaujalo taekwondo. A my víme, kolik vás trénink bude stát.

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Taekwondo

Taekwondo je velmi mladé bojové umění, jeho oficiální představení proběhlo 11. dubna 1955 v Soulu a od té doby se co do popularity srovnává s mnohem staršími bojovými uměními. Ve své podobě WTF je pak od roku 2000 součástí olympijského programu.

Sportovním zápasům se mohou věnovat už sedmileté děti, i když v jejich případě jsou zakázány všechny techniky směřující na hlavu a děti mají dodatečné chrániče nohou. S jakou finanční a časovou náročností pak mají počítat jejich rodiče?

Je třeba pořídit tobok (někdy uváděný jako dobok) – to je bílé cvičební oblečení. Jeho barva symbolizuje čistotu mysli i úmyslů, taekwondista totiž dle jeho filozofie nemusí být oblečen tak, aby se maskoval. Proti svému nepříteli bojuje vždy otevřeně. Tobok pro začátečníky pořídíte již od 500 Kč a to včetně bílého pásku. Cena se stupňuje podle velikosti, ale v případě „startovacích“ toboků nepřekročíte hranici 800 Kč. Oblečení vyrobené z moderních materiálů a certifikované pro soutěže pak může stát až 2000 Kč. Jednotlivé barevné pásky určující technickou vyspělost pak pořídíte za cenu cca 120 Kč za kus. Tréninková obuv není povinná, ale pokud ji budete kupovat, počítejte s částkou do 1500 Kč. Chrániče nemusíte řešit, oddíly je půjčují.

Samostatnou kapitolou jsou oddílové příspěvky, ty se obvykle pohybují v rozmezí 3000-5000 Kč za rok. Svazová známka stojí 200 Kč na rok, poplatek za zkoušky je 500 Kč za rok. Připočíst je třeba účast na soustředěních (dle klubu 3000-5000 Kč ročně), startovné na závodech a poplatky za lékařskou prohlídku pro závodníky.

Děti budou na trénink docházet dvakrát až třikrát týdně, samotný trénink pak trvá 60-90 minut. A závody? Většinou jde o tři až pět víkendových akcí za sezonu.

„Taekwondo působí na rozvoj těla všestranně a symetricky. Rozvíjí jak pohybový aparát, tak i kardiovaskulární systém a postřeh. Navíc strečinková, relaxační a kompenzační cvičení jsou integrální součástí tohoto bojového umění. Taekwondo také učí filozofii a morálce, sebekontrole a sebeovládání, tudíž má blahodárný vliv na psychiku, vůli a koncentraci,“ vypočítává prezident Českého svazu taekwondo WTF Bohuslav Hybrant důvody, proč se taekwondu věnovat.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner