​​Kolik stojí sport? Zaměřeno na stolní tenis

Ping a pong. Přesně takhle prý zní zvuky celuloidového míčku, který se odráží od desky stolu. Propadlo i vaše dítě kouzlu stolního tenisu?

Nutné vybavení, oddílové příspěvky, soustředění. K tomu pak samotná časová náročnost sportu. Sport v okolí vám s tím pomůže. Právě u nás najdete data, která poskytly jednotlivé sportovní svazy pro knihu Cesta ke sportu – Manuál (nejen) pro rodiče: který sport je ideální? od autora Petra Kojzara.

Stolní tenis

Stůl, dvě pálky, jeden míček. Pamatujete? Nic víc nebylo na dětských táborech zapotřebí a stejně to vystačilo na hodiny a hodiny zábavy. Jak to ale vypadá s finanční a časovou náročností, pokud se vaše dítě rozhodne věnovat stolnímu tenisu se vší vážností?

Tričko, trenýrky, boty do haly – to je standardní investice, se kterou se potkáte v téměř každém sportu. A pak je to ta zmiňovaná pálka. Pingpongová pálka pro rekreační a hobby hráče je záležitostí několika málo stokorun. U pálek s rodokmenem je to pak už alchymie, kdy se řeší tvrdost samotného dřeva, vlastnosti potahů, jednotlivé vrstvy, schopnost rotace, váha... Rozhodujícími vlastnostmi jsou rychlost, rotace a kontrola. Rychlost odskoku míčku závisí na tloušťce potahu, který je v rozmezí 1-2,3 milimetru. Každý výrobce však parametry a jejich stupnici značí po svém, takže není úplně jednoduché porovnávat. To platí i o cenách pro soutěžní pálky pro mládež – samotné prkno může stát 500, ale také třeba 3000 Kč. Potahy pak od 600 do 2500 Kč.

Počítejte také s oddílovými příspěvky, které dělají 700-1000 Kč měsíčně. Plus náklady na letní soustředění, jejichž obvyklá cena je cca 5000 Kč za týden, a to včetně ubytování a stravy.

A jak s vlastním časem?

Žákovské kategorie tráví v tělocvičně dvakrát až třikrát týdně po dvou hodinách. Kadeti trénují až pětkrát týdně a junioři každý den, před šampionáty pak i vícefázově.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner