​Olympijské hry v Japonsku se blíží – znáte tradiční japonská bojová umění, která si můžete zkusit i v Česku

Už za čtrnáct dní v Tokiu započne největší sportovní svátek na světě. Japonsko, jeho hostitelská země, je kolébkou řady světově proslulých bojových umění. Ta rozvíjí fyzickou i duševní stránku člověka, učí sebekázni, základním společenským hodnotám a úctě k učiteli i soupeři. Řada z nich se úspěšně ujala i u nás, tak je neváhejte vyzkoušet.

Judo

V posledních letech u nás judo získává na popularitě. Velkým dílem se o to zasloužil Lukáš Krpálek fenomenálním vítězstvím na OH v Rio v roce 2016, kdy ke svému sportu přitáhl zájem médií i veřejnosti. Zápas v judu se odehrává jak v postoji, tak na žíněnce a na rozdíl od jiných bojových sportů v něm hraje důležitou roli úchop soupeřova judogi (úboru). Judista se v souboji nesnaží přímo bránit soupeřovu útoku, ale vhodně se mu vyhnout nebo využít jej odvést stranou.

Zároveň judo klade důraz na morálku, disciplínu a dodržování zásad slušného chování svých cvičenců v „doju“ (tělocvičně) i mimo něj. Vyzkoušet ho můžete ve 220 klubech po celé České republice, například v USK Praha, SKKP Brno, Judoclubu Liberec a mnoho dalších.

Karate

V Japonsku má svůj původ také karate. Začít s ním může každý, jelikož jeho cvičení nutně neklade vysoké nároky na fyzickou zdatnost cvičence. Oproti judu se v něm rozlišuje několik disciplín. Těmi základními jsou kata (technické sestavy) a kumite (boj mezi dvěma soupeři). Kata, kombinace krytů, protiúderů a obranných pohybů, by měla vést zlepšení reflexů, rychlosti a celkovému posílení fyzické i duševní kondice. Při kumite bojovníci již využívají techniky získané předchozím tréninkem. Boj by však měl probíhat především ve vzájemném respektu mezi soupeři, k čemuž jsou děti obdobně jako v judu odmala vedeny.

Karate se v mnoha podobách cvičí ve více než 170 českých oddílech. Jestli ho chcete vyzkoušet, navštivte například klub SK Karate Spartak Hradec Králové, TJ Karate České Budějovice, Shotokan Karate Klub Ostrava či další, které naleznete ZDE.

Aikidó

Bojové umění Aikidó představuje podobně jako předchozí styly komplexní systém usilující o všestranný rozvoj a překonání vlastních fyzických i duševních limitů. Učí přirozenému fyzickému pohybu, sebeobraně i principům, které lze využívat v každodenním životě. Na rozdíl od juda a karate se v něm ale zpravidla nesoutěží.

Hlásit se do oddílů mohou obvykle děti i dospělí, na věku ani fyzických dovednostech nezáleží. Aikidó by mělo jedince provázet celý život, hlavní je proto chuť se učit, zlepšovat a stále rozvíjet. Téměř 250 klubů po České republice je otevřeno novým zájemcům o Aikidó, neváhejte se proto podívat, určitě vás nějaký v okolí osloví.

Pokud vás bojová umění lákají, najděte si klub juda, karate či aikidó ve svém okolí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner