​Opatrnost nade vše aneb Jak si užít prázdniny bez úrazů

Dlouhý školní rok končí, blíží se zasloužené volno. Určitě to znáte i od vašich dětí: po úmorném sezení v lavicích mají spoustu energie, kterou si chtějí vybít právě o prázdninách. Běhají, jezdí, plavou, skáčou… Jenže letní dobrodružství bohužel může skončit i zraněním. Jak jim předcházet? Nebojte, je to docela snadné.

Pláže, lesy, rybníky… K vyhledávaným prázdninovým místům se může přidat i nemocnice. Stačí chvilka nepozornosti nebo smůly a z letního sportování je nepříjemný zážitek. Jen na vysvětlenou: tenhle článek vás nemá děsit a odrazovat od letních radovánek, řeč bude čistě o prevenci. A té není nikdy dost.

Helma jako základ

Základním heslem prázdninových sportovních aktivit je opatrnost. S nevyzpytatelnými dětmi je to často složité, přesto se vyplatí být v myšlenkách o krok napřed: co by se mohlo stát, kdyby…

Na kolo či inline brusle vždycky vyrážejte s ochrannými pomůckami čili minimálně s helmou. Totéž platí i pro čím dál populárnější elektrické koloběžky a elektrokola. „Úrazů na nich v posledních letech rychle přibývá a závažnost je velká. Nezřídka se u jednoho zraněného sejde víc komplikací najednou,“ varují lékaři před novým fenoménem.

Rodiče bez alkoholu

Dalším letním přikázáním je nepřeceňovat vlastní síly. Nechodit, neběhat a nejezdit nesmyslně dlouhé trasy, nemálo úrazů vzniká z únavy. Dospělí by se též měli vyvarovat konzumace alkoholu (jakkoliv složité to pro ně ve volnu může být), bere energii a otupuje pozornost. Nejen při dohlížení na děti.

Speciální pozornost si zaslouží i všechno sportovní náčiní, které chcete v létě používat. Před první prázdninovou jízdou se vyplatí zkontrolovat technický stav kola nebo bruslí a odstranit všechny nedostatky, které by se vám mohly vymstít.

Koupání pod dozorem

Prázdninovou klasikou, kterou nejen lékaři opakují každý rok, je zákaz skákání do neznámé vody. Možná vám to bude připadat úsměvné, ale nic nezkazíte, když budete na děti dohlížet i ve vlastním bazénu. Stejný případ je skákání na trampolíně, ani tam by vaše ratolesti neměly být samy.

A ještě jedna dobře míněná rada: zkuste si do telefonu nainstalovat aplikaci Záchranka. Ta dokáže automaticky zavolat na tísňovou linku 155 a odeslat vaši přesnou polohu. Může se to hodit například v panických stavech, když člověk nedokáže přesně popsat, kde právě je. Třeba tuhle aplikaci ani jednou nepoužijete, ale nikdy nevíte.

Tak hezké prázdniny bez úrazů!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner