​​Radomír Šimůnek: Dostal jsem kolo a pak začal vyhrávat své imaginární závody

Začínáme. Už zítra se na portálu Sport v okolí objeví první díl našeho čtyřdílného seriálu, ve kterém průvodce Radomír Šimůnek mladší ukáže nejen některé cyklistické finesy, ale hlavně pomůže vašim dětem, aby jezdily na kole bezpečně. „Základ je, aby děti nepanikařily v krizových situacích,“ říká úřadující mistr republiky v cyklokrosu.

Vzpomenete si na své první kolo?

Úplně první byla tříkolka. Byla oranžová a měl jsem ji u babičky. To se nikdy z paměti nevymaže. Možná tam dokonce ještě pořád je. Pak jsem prošel klasickými postupnými kroky, dostal jsem maličké kolo, v roce 1991 jsem pak k Vánocům dostal své první kolo s přehazovačkou.

Co vám vlastní kolo přineslo?

Až tehdy o Vánocích jsem si najednou uvědomil, co vlastně dělá můj táta za sport. Co cyklistika znamená... Začal jsem jezdit vlastní imaginární závody, vnímal jsem tehdejší velká jména cyklistiky a měl je za své imaginární soupeře. Trávil jsem tak celá odpoledne, kdy jsem jezdil za barákem a vystačil si sám se sebou.

V kolika letech jste si vlastně poprvé na kolo sedl?

Muselo to být tak ve čtyřech letech.

Je důležité dát dětem svobodu pohybu a nechat je trávit volný čas právě na kole?

Až budu mít vlastní děti, budu možná mluvit jinak, ale teď to vidím tak, že se děti musí obouchat. Ty malé samozřejmě nemohou jezdit kilometry od rodičů, měly by být někde na dohled, ale zároveň se je nesmíte bát nechat jezdit.

Co je nejdůležitější v přístupu rodiče?

Rodič by to neměl přehánět, neměl by své dítě nutit. A nemělo by jít jen o kolo, je třeba dítě zapojovat do všeobecných pohybových aktivit. Dítě si pak samo určí směr, kterým se chce vydat.

U vás to dlouho vypadalo na hokejovou kariéru, cyklistika zvítězila až ve čtrnácti letech...

Bylo to jeden zimní večer. Seděl jsem s tátou v kuchyni, bavili jsme se o všem možném a já najednou, že bych rád zkusil závodit. Jemu se tehdy rozzářily oči a řekl, že do toho spolu půjdeme. To byl moment, který nezapomenu a který určil moji kariéru.

Doporučujete cyklistiku jako vrcholový sport?

Sport je to strašně tvrdý, je třeba trávit každý den několik hodin na kole. Znamená to hodně moc potu. Na druhou stranu existují ještě tvrdší a náročnější sporty. Je to na rozhodnutí jednotlivce, ale měl by být připraven na to, do čeho jde.

Jak rodičům pomůže videoseriál na Sportu v okolí, jehož jste průvodcem?

Myslím si, že docela dobře předvedeme rodičům, jak se dá naučit bezpečnosti, aby dítě nepanikařilo, když se ocitne v krizových situacích. To je naprostý základ. Hodně pomohou i rady ohledně výběru kola, protože všechno má svou posloupnost a je potřeba postupovat správně. Kola sice nejsou levná záležitost, ale přece jen jde o zdraví dětí.

Sledujte náš videoseriál. Zítra vám poradíme, jak správně vybrat kolo. Ve čtvrtek 9. června naučíme děti, jak správně šlapat. V úterý 14. června předvedeme hry, které se dají na kole provozovat. Ve čtvrtek 16. června zakončíme seriál dílem o správném řazení a brzdění.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner