​Raketový sport s ultra rychlým košíčkem

Postřehem, hbitostí a perfektní fyzickou kondicí musí oplývat každý dobrý hráč nejrychlejšího raketového sportu na světě. Řeč je pochopitelně o badmintonu.

Sport, jehož kořeny sahají až do 7. století, byl na chvíli zapomenut a do podvědomí se začal dostávat koncem 18. století, kdy ho v Indii objevili britští vojáci pod názvem poona. Jedná se o badminton, jehož název vznikl podle Badminton House, kde se začal hrát kolem začátku 19. století.

Raketový sport, který je hrán s košíčkem místo balonku, se na olympijských hrách objevil poprvé v roce 1972. Badminton se pak od roku 1992 hrdě řadí mezi olympijské sporty.

Badminton se, obdobně jako třeba tenis, hraje ve variantě jeden proti jednomu (dvouhra - singl) nebo dva proti dvěma (čtyřhra - debl). Hráči odpalují za pomoci raket košíček přes síť do čarami vymezené hrací plochy. Cílem je získat co nejvíce bodů chybováním soupeře (neodpálení košíčku či jeho odehrání do sítě nebo mimo hrací plochu).

Vítězem se stává hráč nebo hráči, kteří na svém kontě mají dva vítězné sety, přičemž vítězství setu nastává po získání 21. bodu. Za stavu 20:20 se hraje do té doby, dokud jedna ze stran nedosáhne dvoubodového náskoku. Za stavu 29:29 vítězí ta strana, která jako první dosáhne na 30. bod. Výměny jsou velice intenzivní. Při odpalu nezřídka košíček dosahuje u dospělých hráčů rychlosti přes 250km/h!

V našich končinách jde o sport celkem populární. Badmintonové kurty jsou v každém větším městě a jejich pronájem nepatří mezi nejnákladnější, vybavení je dostupné a tak se těší velké oblibě. Kromě sportovního oblečení a sálové obuvi je zapotřebí mít badmintonovou raketu, jejíž cena se pohybuje od dvou set až po několik tisíc korun.

Hlavní nábory do klubů probíhají v lednu a v září, avšak některé kluby napříč republikou mají otevřené celoroční nábory. Ty jsou otevřené jak pro chlapce, tak i pro děvčata. Některé kluby mají tréninky i pro tělesně postižené.

Badminton Sharks Brno vychovávají sportovní talenty na jižní Moravě. Jejich klub nabízí perfektní kolektiv a kvalitní trenéry. Děti od 7 do 10 let mohou přijít na nábor celoročně, starší pak po domluvě. Celoroční nábor probíhá i pro para-badminton pro tělesně postižené sportovce.

Badmintonová škola v BB Aréně v pražských letňanech má otevřený nábor pro všechny děti a mladistvé od 6 let věku. Badmintonová škola funguje pod oddílem SK Prosek Praha.

TJ Slovan Vesec má otevřený celoroční nábor až do naplnění kapacit. TJ Slovan rád ve svých řadách přivítá chlapce i děvčata ve věku 7-10 let. Za posledních pět let klub vychoval několik mládežnických mistrů České republiky a juniorských reprezentantů ČR. Tréninky probíhají jednou až třikrát týdně.

Najděte si nejbližší oddíl badmintonu na mapě Sportu v okolí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner