​Rychlobruslení: Od tréninku na rybníce až po světové zlato

V České republice dlouho nezažil žádný sport takový divácký boom jako zrovna rychlobruslení. Díky Martině Sáblíkové získalo rychlobruslení zaslouženou pozornost. Dejte však pozor na unáhlený vstup vašich ratolestí na rychlý ovál.

Rychlobruslení zažilo v posledních deseti letech na domácí scéně obrovský boom a to hlavně díky skvělým výsledkům Martiny Sáblíkové. Její cesta na vrchol však nebyla snadná: tvrdé tréninky, nekompromisní přístup trenéra i nedostatečné zázemí. Rychlobruslení, ač se jedná o nekontaktní sport, je tvrdé a s tím je v začátcích potřeba počítat. Děti by měly s rychlobruslením začínat, až když umí dobře bruslit a jejich končetiny jsou zpevněné a nehrozí tak jejich deformace.

Rychlobruslení nachází své kořeny v severských zemích, kde se na zamrzlých řekách a rybnících proháněli tamní obyvatelé a jejich soutěživost dala základy prvním závodům na kratší i delší vzdálenosti. Postupem času se tento sport rozšířil do celého světa, sjednotila se pravidla a uspořádaly první mezinárodní závody.

Dnes se rychlobruslařské závody pořádají na speciálních stadionech s oválem s přesně danými parametry. Pro speed skating, tedy bruslení na dlouhém oválu, jsou parametry následující: délka trati čtyři sta metrů, poloměr zatáček dvacet pět metrů. Krátká trať pro shorttrack disponuje rozměry sto jedenáct metrů na délku s poloměrem zatáček osm metrů. Dráhy jsou obehnány měkkým mantinelem, který v případě nehody sportovce bezpečně zastaví. V našich končinách bohužel stadion s kluzištěm pro speed skating nemáme a tak reprezentanti jezdí trénovat do sousedního Německa nebo trénují na zamrzlých rybnících, případně na zaledované asfaltové dráze pro in-line bruslení ve Žďáru nad Sázavou. Dráha na shorttrack se dá vytyčit na klasickém kluzišti pro lední hokej. Kromě halových závodů se pořádají i extrémní vytrvalecké závody na otevřeném prostranství s délkou tratí kolem sta kilometrů.

Brusle, takzvané klapačky, jsou nejdůležitější částí výbavy každého rychlobruslaře. Dlouhá čepel s délkou kolem čtyřiceti centimetrů a volná pata (kvůli tomu se jim přezdívá klapačky) jsou hlavními poznávacími znaky, podle kterých se odlišují od klasické volnočasové brusle nebo brusle na hokej. Nedílnou součástí výbavy je přesně padnoucí kombinéza s kapucí, která zajistí tu nejlepší možnou aerodynamiku. Spousta závodníků navíc používá sportovní brýle proti odrazům světla o led nebo proti poletujícím kouskům ledu od soupeřů před nimi.

Předpoklady pro možnou úspěšnou kariéru se odhalují až v pozdějším věku, kdy má dítě osvojený pohyb na bruslích, zejména překládání na levou stranu a dostatečně silné a pevné nohy pro odrazy v až šedesáti kilometrových rychlostech. S přípravou není nutné spěchat. Příprava dětí a mládeže je zprvu obecná a až postupem času se trenéři zaměřují buď na krátký, nebo dlouhý ovál. Příprava se skládá mimo jiné z pilování techniky, z cviků na rovnováhu a na získání síly a silové vytrvalosti. V letních měsících rychlobruslaři ke své přípravě využívají cyklistiku nebo rychlobruslení na kolečkových bruslích.

Po olympijských úspěších Martiny Sáblíkové se úroveň českého rychlobruslení zvedá. Operuje zde několik týmů, které se tomuto sportu věnují. Pojďme si některé z nich představit.

KRS Svratka alias NowiS team byl a je týmem Martiny Sáblíkové. Tento tým vychoval kromě Martiny i další reprezentanty naší země jako například Karolínu Erbanovou, další svěřenkyni trenéra Nováka. Tým můžete sledovat na jejich fanouškovské stránce na facebooku.

RK Skuteč v Pardubickém kraji se věnuje výchově mládeže a to jak pro in-line, tak pro lední rychlobruslení, které kombinují. Zimní příprava obsahuje několik soustředění na oválech oficiálních rozměrů v Polsku a Německu, ale také tréninky na blízkých hokejových stadionech. RK Skuteč dále tvoří mezinárodní tým ISSTEAM a RK Sportis Žďár nad Sázavou. Všechny tyto týmy se věnují dětem a mládeži všech věkových skupin.

Další tým, do kterého je možné se přihlásit, je BK Náchod, specializující se zejména na in-linové rychlobruslení, ale v rámci zimní přípravy zařazují i bruslení na krátké ledové dráze, tedy shorttracku. Členskou základnu tvoří zejména mládež – od předškoláků po juniory. Tým vyjíždí za závody i do zahraničí, kde je kvalitnější konkurence napříč všemi kategoriemi.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner