​Snowboarding je zábava, říká Samková. Co radí dětem?

Přemýšlíte o tom, že vaše dítě přihlásíte na snowboarding? Přinášíme vám pár exkluzivních tipů od olympijské vítězky Evy Samkové, která patří mezi nejlepší snowboardcrossařky na světě a dětem se sama na svých kempech věnuje.

V jakém věku je optimální se snowboardingem začít?
Myslím, že ideál je něco mezi pátým a šestým rokem. Vůbec nevadí, pokud dítě začne nejprve na lyžích. Já jsem to totiž měla stejně a na snowboard přešla až později. Je super, pokud začátečníky snowboarding hned chytne. Je to zábavný sport, při němž jste v kolektivu svých kamarádů.

Jaké jsou nejčastější chyby, které děti na snowboardu dělají?
Je to různé. Asi to nejčastější je přenášení váhy – jakmile se prkno rozjede, mají někteří tendenci být na zadní noze a pak padají. Správně je přitom mít váhu na té přední. Děti také často odnaučujeme, aby nestáčely kolena dovnitř.

Jak velkou roli hraje vybavení?
Čím kvalitnější, tím lepší. Na druhou stranu si myslím, že se děti úplně v pohodě spokojí i s prknem z půjčovny. Je to možná na začátek lepší varianta než investovat do vlastního. Pokud je snowboard baví a rozhodnou se třeba věnovat snowboardcrossu, pak by si na to měly pořídit specializované prkno upravené pro větší rychlost. S takovým jezdím i já.

Jak začátečníky motivovat, aby se jim snowboarding zalíbil?
Snowboarding je životní styl. Neprobíhá žádný dril. Většina instruktorů, kteří snowboarding učí, mají ten sport rádi a vyučují ho pro děti atraktivní formou. Snažíme se, aby to byla pro všechny zábava. O tom snowboarding je.

Vyplatí se dát dítě do snowboardové školky? A jak probíhá váš kemp pro nejmenší?
Pokud dítě na snowboardu neumí základy, školku nebo kurz bych doporučila, aby se naučilo všechno správně. Náš poslední snowboardcrossový kemp se uskutečnil na Dolní Moravě, kde se bude konat i teď v lednu. Kemp trvá několik dnů a děti se na něm naučí všechny důležité základy, jezdí také na sjezdovce slalom, přes boule a ti šikovnější si můžou i trochu zaskákat. Učíme je starat se o svoje prkno a součástí kempu jsou i přednášky a povídání.

Více o kempech najdete ZDE.

Podívejte se také naši databázi snowboardových klubů!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner