​​Squash. Pinkání o zeď, u kterého poznáte všechny svaly v těle

Velice rychlý, technický, fyzicky náročný sport, odehrávající se na uzavřené hrací ploše. Na rozdíl od většiny ostatních raketových sportů se balonek neodpaluje přes síť, nýbrž se odpaluje o zeď. Squash je neolympijský sport, avšak díky jeho dostupnosti je velice oblíbenou sportovní náplní veliké skupiny lidí.

Squash nachází své kořeny na začátku 19. století, kdy si dva spoluvězni krátili dlouhou chvíli odpalováním míčku raketami o zeď ve své cele. Hra se pak rozšířila na anglické školy, kde se postupem času vyvinula do dnešní podoby squashe.

Vybavení pro squash je prosté: sportovní oblečení, sálová obuv a raketa s míčkem. Míček má navíc několik druhů podle tvrdosti. Ta zajišťuje různý odskok a tím pádem i náročnost hry. Raketa je svou velikostí mezi raketou na badminton a tou na tenis. Hřiště o velikosti 6,4 x 9,75 metru je uzavřeno mezi čtyřmi stěnami, přičemž ta za zády hráčů bývá průhledná kvůli divákům. Protější stěna, o kterou se „odpaluje“ balonek, nese dvě čáry: nižší značící minimální výšku odpalu a vyšší značící maximální výšku podání.

Bodování je prosté – hraje se na dva nebo tři vítězné sety. Set získá ten hráč, jenž jako první získá 11 bodů, avšak minimálně o dva body oproti protihráči.

Jelikož je u nás tento sport velice oblíbený, je zde několik klubů, které mají nábory pro děti toužící hrát na vyšší úrovni.

SBC Sport klub v Bohumíně má celoroční nábor dětí od 6 do 17 let. Tréninky probíhají dvakrát týdně. Klub se se svými svěřenci pravidelně účastní republikových soutěží a také pořádá několik víkendových soustředění.

Pardubické Sportovní centrum Svítkov má ve svých řadách čtrnáct chlapců a děvčat a rádo svoji základnu ještě rozšíří. Vítané jsou děti všech věkových kategorií, které mají chuť sportovat. Raketu i míček pro začátek zdarma zapůjčí.

Sportovní oddíl Stará Praha přijme nové členy ve věku 6 – 15 let. Tento klub vychovává mládež už od roku 1998 a v jeho řadách vyrostli špičkoví hráči i trenéři. Nábor probíhá celoročně.

Na mapě Sportu v okolí aktuálně najdete celkem 51 squashových oddílů.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner