​Talent není všechno. Ale co je vlastně talent?

Má vaše dítě sportovní talent? Myslíte si to, nebo to víte určitě? A jak se to vlastně pozná? Spousta otázek a ne vždy úplně jasných odpovědí. Jak to tedy s talentem vlastně je?

Sportovní talent je záležitostí genetiky. Buď se s ním dítě narodí nebo s nějakými velkými úspěchy nemůže počítat. Je to nemilosrdný verdikt, pro spoustu rodičů navíc demotivující. Naštěstí není zcela pravdivý. Ano, podle některých odborníků určuje talent a míru jeho využití DNA, podle jiných však jde o podružnou záležitost a rozhodují zcela jiné aspekty. Shoda panuje jen v tom, že odhalení talentu u dítěte je poměrně obtížné.

Jsou děti, které mezi svými vrstevníky potvrzují své nadání. Obvykle je to však dané fyzickými parametry, proto se z toho nedá příliš usuzovat. Že je někdo v šesti letech šikovným fotbalistou, neznamená, že bude mezi svými kamarády stejně dominovat i o pět let později.

Předurčení dítěte ke sportovním úspěchům totiž nesouvisí jen s fyzickou stránkou, ale klíčové jsou i parametry, které jsou v tomto období neviditelné. Ať už jde o vůli, motivaci nebo třeba trénovatelnost.

Navíc to nepotvrzují pouze studie, ale také konkrétní projekty. Například ve Švédsku byly sledovány dvě skupiny tenistů, a to od jejich dvanácti let až do dvaceti. Někteří z nich se prosadili, jiní ne. Trenéři společně s analytiky zjišťovali, podle jakého klíče šlo určit budoucí úspěšné hráče. Výsledkem byly tři základní teze.

Zaprvé, ti úspěšní přistupovali k tenisu už od dětského věku jako k zábavě. Sport pro ně nikdy nebyl povinností.

Zadruhé, na ty úspěšné nebyl vyvíjen zbytečný tlak. Nestresovali je ani rodiče, ani trenéři.

Zatřetí, pro ty úspěšné nebyl tenis jediným sportem, kterému se věnovali.

Všechny tři body spolu úzce souvisí a jsou názorným vodítkem, jak ke sportujícím dětem přistupovat. Bez ohledu na to, jak velkou míru talentu ve svých dětech vidíte.

Pokud chcete zjistit, v čem vaše dítě vyniká a nebo jen prostě jak na tom je ve srovnání s vrstevníky, zapojte se do projektu Sazka Olympijský víceboj.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner