​Tři rady Pavla Koláře: Jak mít spokojené sportující děti

​Vyvarujte se nadměrné zátěže, špatných pohybů a podpořte radost. To jsou tři rady fyzioterapeuta Pavla Koláře jak rozpohybovat české děti.

Rada první: Radost a úspěch jsou pro dítě nejdůležitější

Ne všechno co vypadá jako nešikovnost, skutečně nešikovnost je. Pavel Kolář upozorňuje, že 15% dětí trpí porušenou schopností osvojovat si nové dovednosti a mají omezenou schopnost představy a plánu pohybu. Upozorňuje, že rodiče musí vyzkoušet řadu přístupů a jednou z možností zlepšování této poruchy je právě sport. „Nevhodné jsou sporty kladoucí velké nároky na koordinaci pohybů a soustředění a zaměřené na výkon. Dítě by mělo zažívat radost a úspěch, který je pro ně nejsilnější motivací pro další snažení. Důležitý je přístup rodičů, trenéra a dalších lidí, kteří s dítětem pracují. Je třeba je poučit o podstatě potíží. Ukázalo se, že co je specificky trénováno, vede ke zlepšení. U sportovních aktivit je třeba si také uvědomit, že dyspraxie je častou příčinou úrazů, podílí se na ortopedických poruchách vzniklých chronickým přetěžováním,“ zní jeho první rada, ve které upozorňuje na častý výskyt skrytého pohybového hendikepu.

Rada druhá: Nadměrná jednostranná zátěž vede k poruchám

Únavové zlomeniny a poruchy ve vývoji tvaru kostí a kloubů. To může být výsledek vrcholového sportu u dětí, když rodiče a trenéři nerespektují, že nadměrné a jednostranné zatížení vede k problémům. „Velmi typické je to například u kyčelních kloubů. Jejich nadměrná a chybná zátěž v době růstu vede ke vzniku typického tvaru krčku a jamky, což je příčinou nevratných obtíží,“ varuje Pavel Kolář.

Rada třetí: Jeden špatný pohyb nevadí, opakování ale ano

Opět zůstaneme u zdraví a přirozeného vývoje těla. Pavel Kolář upozorňuje na to, že pokud například mladý tenista provede chybně jeden úder, nemá to žádný vliv. Pokud se ale naučí pohyb chybně, znamená to velký problém, protože ovlivňuje držení těla a pak trpí svaly, vazy, šlachy i klouby. „Je to stejné, jako když kapka vody bude dlouhodobě padat na jedno místo, tak po určité době způsobí poškození sebepevnějšího materiálu. Z daných důvodů má způsob vypracování postury u základních pohybových stereotypů zásadní význam pro prevenci pohybových poruch z přetížení. Co to jsou základní pohybové stereotypy, co si pod tímto názvem máme představit? Jde o pohybové funkce, které vytváří společný základ pro většinu sportů, a proto musí být správně založeny již v úvodu sportovní kariéry. Z daných důvodů je velmi důležitá správná metodika tréninku již v útlém věku sportovní kariéry.“

Podívejte se rozhovor s profesorem Pavlem Kolářem

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner