​Výuka bruslení je hra. Přenechte ji raději bruslařským školkám

Je jedno, jak skvěle umíte bruslit. Můžete se na ledě prohánět s elegancí krasobruslařských mistrů světa, ale to ještě neznamená, že bruslit naučíte i své děti.

Anna a Elsa. Nebo Blesk McQueen a Hudson Hornet. Je to podobné jako s lyžemi, pojmenujte společně s dětmi obě jejich brusle, případně je opatřete i nějakou tou slušivou samolepkou a pak dejte ve vlastním zájmu ruce od výuky bruslení raději pryč. Vlastně i v zájmu dětí.

Obvykle to přijde mezi čtvrtým a šestým rokem. To ale neznamená, že špatně je učit děti bruslit dříve nebo později. Důležité je, aby dítě mělo zpevněné vazy v kotníku a pohyb na bruslích mu neublížil. Se základním klouzáním si určitě poradíte sami, ale pokud chcete svým potomkům dopřát pořádnou bruslařskou školu, nechte to raději na profesionálech z bruslařských školek. A to bez ohledu na to, jak skvěle bruslíte vy sami.

Proč?

Protože se dítě ve vaší přítomnosti nebude nikdy soustředit tak usilovně, jako když bude poslouchat pokyny někoho cizího.

Protože ve skupině jde výuka rychleji, děti se společně výkonově táhnou.

Protože se bude postupovat krok za krokem podle osvědčené metodiky a pokroky v bruslení tak budou přirozené.

Pokud si nejste jisti, jak jsou na tom vaše děti se zpevněním kotníku a nevíte, jestli už nadešel ten správný čas, kdy je třeba obstarat jak brusle, tak ochrannou helmu, nechte to na nich. V případě každého sportu totiž rozhoduje chuť. Má vaše dítě samo od sebe zájem začít bruslit? Pak prostě pojďte do toho!

Výuka bruslení je hra a jako taková musí především bavit. Bruslařským kurzem si jako rodič velmi zjednodušíte svou roli. Děti se zbaví nejistoty, ve školičkách mají k dispozici led jen pro sebe a k tomu i různé pomůcky včetně oblíbených hrazdiček kvůli rovnováze. Vy už budete jejich schopnosti jenom rozvíjet a užívat si další společné rodinné zábavy.

Chcete být přesto v roli učitele svých dětí? Klidně je učte, ale učte je správně. V tom vám pomůže metodika výuky bruslení v podání Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner