​Zima na kolo? Zkuste indoorové varianty

Cyklistika není jen letním sportem. Pokud vás nebo vaše ratolesti neláká cyklokrosové prohánění zmrzlým terénem, můžete se podívat na sálovou cyklistiku, odehrávající se v teple hal a velodromů.

Kolová

Kolová je velice podobná sálovému fotbalu, jen se zde hráči po hřišti pohybují na kolech. Stojí proti sobě dva týmy o dvou hráčích, přičemž se oba členové týmu snaží útočit i bránit. Po hřišti o rozměrech 14x11 metrů se pohybují na speciálních kolech s vysokými řidítky, bez brzd a se stálým převodem, který umožňuje i jízdu vzad. Kolová je velice dynamický a fyzicky i technicky náročný sport. Příprava hráčů je v letních měsících podobná klasickým cyklistům, v zimě však převládá posilovna a trénink v hale. Průkopníky tohoto sportu u nás byli bratři Pospíšilové, kteří během své kariéry nasbírali 16 vítězství v Evropském poháru, pětadvacetkrát vyhráli mistrovství Československa a hlavně se stali dvacetinásobnými mistry světa! V současné době je kolová v našich končinách v mírném útlumu, to jí však neubírá na atraktivitě.

Krasojízda

Neméně atraktivní cyklistickou podívanou pod střechou stadionu nabídne krasojízda. Skládá se z jízd jednotlivců, dvojic a čtveřic. Úkolem jezdců je předvést 30 cviků v pěti minutách a samozřejmě s co nejmenším počtem chyb. O správnosti sestavy rozhodují rozhodčí soutěže. Samotné jízdy jsou podbarvené hudebním doprovodem, který si soutěžící volí dle svého. Bicykl krasojezdců je takřka obdobný s bicyklem hráčů kolové. Největší odlišností jsou řidítka. Sálová cyklistika má své centrum v Brně, kde ji zastřešuje Tělovýchovná jednota Favorit Brno. Dalšími kluby jsou například TJ Pankrác Praha nebo TJ Start VD Plzeň. Všechny tyto kluby rády uvítají nové členy.

Dráhová cyklistika

Další možností, jak strávit zimu na kole bez zimy je dráhová cyklistika. Jedná se o velice divácky atraktivní odvětví. Dráhová cyklistika je fyzicky a takticky náročná. Závodí se na cyklistickém oválu, takzvaném velodromu. Na dráze se jezdí několik disciplín: sprint, keirin, stíhačka a tak dále. Každá z disciplín má své specifikum a jednotliví závodníci většinou nejezdí všechny z nich. Závody se jezdí na speciálních kolech s pevným převodem a bez brzd. V České republice se velodrom nachází na pražském Motole nebo Na Třebešíně, u brněnského výstaviště či v Prostějově. Mezi nejlepší české kluby patří pražská nebo brněnská Dukla, která již vyprodukovala nespočet medailistů světové úrovně. Ve všech těchto sportech platí, že začínající mládež má vybavení zapůjčené od klubu. Nákladem jsou členské příspěvky, obuv a v některých klubech oblečení.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner