​Zírání do mobilu jako časovaná bomba. Nezapomeňte na kompenzační cvičení

Z chytrého telefonu se během posledních let stal užitečný pomocník, současný život si bez něj sotva umíme představit. Pro tuhle moderní vychytávku však platí totéž, co pro oheň: mobil je dobrý sluha, ale zlý pán. Nejen děti mají problémy s krční páteří, které se přímo úměrně zvyšují s časem, který chytrým telefonům věnují.

. Ale nebojte, zdravotním trablům se dá celkem snadno předcházet.

Řekni mi, kolik času trávíš s mobilem v ruce, a já ti řeknu, jaký jsi. Dost vtipkování, chytré telefony dávno ovládly naši přítomnost. Vytahujeme je všude: doma, v práci, ve škole, v MHD nebo dokonce v hospodě, když vázne zábava.

Telefony nám usnadňují život, často díky nim nemusíme zapínat počítač. Vyřídíme maily, projedeme zprávy, mrkneme na oblíbený seriál a můžeme být pořád v kontaktu se svými nejbližšími. Ovšem je tu i jedno velké ALE…

Kruté počty

Problém je, že permanentní koukání do mobilu může stejně jako kterákoliv jiná stereotypní činnost vyvolat nechtěné zdravotní problémy. Máte pocit těžké hlavy? Bolí vás za krkem? V takovém případě se zkuste zamyslet, jak často „visíte“ na svém telefonu. A co teprve děti z generace, která se už do online světa narodila…

Časté zírání do telefonu hodně odnáší krční páteř. Pro představu: hlava dospělého člověka váží zhruba pět kilo, ale při jejím šedesátistupňovém naklonění už můžeme mluvit o síle přibližně 30 kilogramů. „Věčně předkloněná hlava kvůli sjíždění internetu či psaní zpráv může vést nejen k prostému namožení svalů, ale i k vzniku migrén či vyhřezlým plotýnkám,“ shodují se odborníci.

Změňte návyky

Nejde pouze o páteř, jsou tu i další rizika v čele se záněty šlach na rukách či unavenýma očima. Problémy se pochopitelně můžou násobit častou prací nebo učením u počítače. Váš věk přitom nehraje žádnou roli.

Dobrá zpráva: žít se dá i tak, abyste si při používání telefonu nehuntovali tělo. Začněte tím, že svůj mobil budete držet rovně před sebou a vůbec k němu nebudete ohýbat hlavu. Klidně si ho dejte blíž před oči. A při ťukání na displej (třeba při psaní zprávy) zkuste používat obě ruce, abyste tělo zatěžovali rovnoměrně.

Mobil do kapsy

Experti zdůrazňují, že právě při psaní na telefonu jejich uživatelé trpí nejvíc, a ve svém slovníku operují s pojmem esemeskový krk (anglicky text neck). Shrbených pacientů s problémy krční či hrudní páteře začalo s rozvojem mobilů přibývat a jejich věk se postupně snižuje s tím, jak moderní komunikační prostředky začaly být dostupné i pro děti.

Když jsme u prevence, nezapomeňte taky na pravidelné protažení nebo rovnou delší pohyb. Ideálně bez telefonu v ruce. Svižná procházka, běh či squash s přáteli dá vašemu tělu víc než nekonečné sledování videí nebo sociálních sítí. Pokud váháte, kam vyrazit, můžete se nechat inspirovat třeba kalendářem akcí na webu Sport v okolí.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner