​Znáte je? ​Famfrpál, jugger a další netradiční sporty

Sport prochází vývojem téměř každým dnem. Když pomineme revoluční technologie, objevují se nové sporty, které mohou zaplnit nejen víkendové odpoledne.

Prvním z nich je jugger. Moderní týmový sport inspirovaný filmem Pozdrav od juggerů. V moderní podobě je, na rozdíl od té filmové, jugger méně brutální a jde zde hlavně o zábavu.

V juggeru proti sobě stojí dva pětičlenné týmy, které proti sobě bojují. Čtyři členové z týmu jsou vyzbrojeni měkčenými a přesně definovanými zbraněmi a mají za úkol chránit pátého člena, jenž je beze zbraní. Neozbrojený hráč má za úkol proběhnout polem a sebrat Jugg (hrací míč), aniž by ho protihráči zasáhli zbraní. Jugg pak musí bezpečně dopravit na soupeřovu metu. Jakmile je některý z hráčů zasažen protihráčem, je mimo hru na celých 15 sekund.

Krátce po uvedení filmu tento sport získal na oblibě hlavně v Německu a Austrálii. V České republice je jugger teprve objevován. Nicméně u nás již má svojí „mutaci“. Czech jugger vznikl zhruba v roce 2009 a jedná se brutální variantu hry, která se co nejvíce snaží přiblížit filmové podobě. Na Czech jugger můžete narazit zejména na různých akcích v rámci doprovodného programu.

Klasický jugger má již i v Česku své týmy. Jedním z nich jsou Sadaři Praha, kteří trénují v Riegrových sadech každou středu od 18 do 20 hodin. Dalším českým týmem je Jugger Znojmo – Znojemští krocani. Oba týmy vás rádi uvidí na společném tréninku.

Famfrpál zná téměř každý hlavně z filmů o Harrym Potterovi. Mudlovský famfrpál je však regulérním sportem s vlastní mezinárodní asociací a turnaj si můžete zahrát i u nás. Kolektivní sport proti sobě staví dva týmy o sedmi hráčích, kteří jsou vybaveni košťaty. Týmy však musí být smíšené – v pravidlech stojí, že minimálně dva hráči musí být opačného pohlaví než většina. Hřiště je o velikosti hokejového kluziště, přičemž na obou koncích jsou tři obruče, do kterých se hráči trefují míči. Míče jsou ve hře ve třech typech – camrál, potlouk a zlatonky. Camrálem hráči hází do obručí. Potlouk je míč, jímž se zastavují protihráči. Pokud je hráč potloukem zasažen, musí sesednou z koštěte a běžet do svého obranného pásma a dotknout se obruče. Po dotyku opět nasedne na koště a je znovu zapojen do hry. Pokud měl hráč při „potlouknutí“ v ruce camrál musí ho ihned pustit. Hrací doba dosahuje zhruba 30 minut – hra končí po chycení zlatonky. Zlatonka je v tomto případě nestranný hráč, oblečený do žlutého nebo zlatého oděvu s tenisovým míčkem přivázaným na opasku za pomocí dlouhé ponožky. Mudlovský famfrpál je kontaktní sport a díky tomu je to i pro diváky perfektní zábava. Nové hráče přijímá například olomoucký tým nebo brněnští Banchees.

Jestliže neholdujete intenzivním sportům a hledáte něco na pohodové rodinné odpoledne, Kubb nebo Mölkky by pro vás mohli být tím pravým.

Severské hry s dřevěným vybavením jsou vhodné pro všechny – od dětí po seniory. V případě Kubbu proti sobě stojí dvě družstva. V poli je na každé straně postaveno pět hranolů a uprostřed hřiště král. Hráči mají za úkol hozením tyče shodit hranoly protihráče, aniž by shodili krále. Po shození hranolu je hranol hozen z protihráčovy strany na domácí stranu pole. Díky tomu má protihráč více hranolů ke shození. Hráč se snaží hranol hodit co nejblíže za krále, aniž by ho sám shodil. Čím blíž králi hranol bude, tím těžší shození bude. Po shození krále před shozením všech hranolů tým končí.

Na podobném principu se hrají i Mölkky, 12 zkosených dřevěných kolíků s čísly je postaveno v poli. Hráč hází dřevěným kůlem a snaží se shodit co nejvíce kolíků, přičemž se mu sčítají body za shozené kolíky. Herní kolíky se staví přesně v místě shození – po pár kolech jsou kolíky rozesety po velké ploše. Hra končí po dosažení 50 bodů. Počet hráčů v týmu je na vás. Týmy se po hodu střídají.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner