​Znáte tyto cyklotrasy? Objevte krásy Česka ze sedla

Jarní počasí přímo vybízí k pohybu venku. Zatímco kolektivním sportům bezpečnostní opatření příliš nepřejí, cyklistice nestojí nic v cestě. Připravili jsme pro vás pár tipů, kam vyrazit, abyste si s dětmi užili pohyb venku i krásy přírody naplno.

Zdroj: Lukáš Kaboň

V době, kdy nás i děti povinnosti čím dál tím častěji zavírají doma u displejů počítačů, je o to důležitější hýbat se a vyrážet na čerstvý vzduch. Dopřejte si proto pořádný odpočinek od každodenních starostí a vydejte se svými ratolestmi třeba na jeden z těchto výletů.

Kolem rybníků Českého ráje

Český ráj dostává svému jménu, pro cyklisty především. Ze sedla tady můžete obdivovat krásu skalních měst, rybníků i historických památek. Pro výlet s dětmi je ideální například 19 kilometrů dlouhá trasa kolem čtyř rybníků Českého ráje a zámku Hrubá Skála. Krásné přírodní scenérie této trasy můžete znát například z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Kromě táhlejšího stoupání na Hrubou Skálu je navíc terén převážně rovinatý, takže ani menší cyklisté se nemají čeho obávat.

Babiččino údolí

S o trochu většími dětmi se můžete vypravit na 24 kilometrů dlouhou projížďku Babiččiným údolím. Trasa z České Skalice vede přes Ratibořice, kde se nachází zámecký areál a slavné Babiččino údolí, Staré Bělidlo i Viktorčin Splav. Dále cesta pokračuje k zříceninám hradů Rýzmburk, Červená Hora a Vízmburk. Celá trasa končí v Červeném Kostelci, odkud se lze vlakem snadno dostat zpátky do České Skalice.

Vinařský okruh a vyhlídka Sealsfieldův kámen

Krásné přírodní scenérie nabízí také jihomoravský národní park Podyjí. Pro rodinný výlet s dětmi můžete vybrat například 14 kilometrů dlouhý okruh z vinařské obce Havraníky přes Staré vinice na Kraví horu, pokocháte se jedinečným výhledem na Znojmo. Odtud cesta stoupá převážně lesem na vyhlídku Sealsfieldův kámen, jedné z nejkrásnějších vyhlídek celého národního parku Podyjí.

Ježíškova cesta v okolí Božího Daru

Chcete-li dětem zpestřit běžný výlet na kole, zkuste Ježíškovu cestu v okolí Božího Daru. Podle věku a fyzické zdatnosti můžete vybírat mezi kratším 6 kilometrů a delším 13 kilometrů dlouhým okruhem. Počátečním bodem Ježíškovy cesty je informační centrum v Božím Daru, kde děti obdrží Ježíškův pas. Do něj pak zaznamenávají řešení úkolů, které po cestě dostanou. Stezku totiž provází celkem 16 atrakcí s pohádkovými postavičkami, díky nimž se děti seznámí s tradicemi našich předků, jejich tradicemi a zdejší přírodou.

Hrusický okruh Josefa Lady

Z Prahy můžete pohodlně vyrazit například na 24 kilometrů dlouhý okruh z Mnichovic přes Hrusice, rodné město Josefa Lady, Ondřejov a Struhařov zpět na začátek výletu. Tato trasa vedoucí krajinou lesů, luk, rybníků a pohádkových vesniček je délkou i náročností vhodná pro o něco starší děti, protože zejména cestou do Ondřejova budete muset vyšlápnout větší kopec.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner