​Atletika je nejen levná, ale hlavně všestranná a spravedlivá

Proč? Kdy? Jak? Tři základní otázky, které padnou, když dojde na téma atletika. Proč se vůbec stát atletem? Kdy je ten nejlepší věk začít se věnovat atletice? A jak se tedy atletem vlastně stát? Ti, kteří právě bojují na světovém šampionátu v Londýně o medaile, správné odpovědi dobře znají.

Atletika je královna sportu. Jde jen o klišé, nebo na tomhle obvyklém představení něco je? To zjistíte sami a velmi brzy.

Proč tedy o atletice vůbec uvažovat?

Atletika je komplexní. Kultivuje totiž nejen tělo, když rozvíjí všechny základní pohybové dovednosti jako je běh, skok a hod, svůj pozitivní vliv má i na psychickou a mentální sféru člověka. Učí cílevědomosti, houževnatosti, vytrvalosti. A zprostředkovává celou škálu pozitivních emocí souvisejících s překonáváním sama sebe.

Atletika je různorodá. Snad žádný jiný sport nenabízí tak širokou škálu možností. Vrhy a hody rozličným náčiním, běhy krátké, dlouhé, do vrchu, přespolní či přes překážky, skoky do dálky i výšky, sportovní chůze či víceboje, které všechny dovednosti unikátně kombinují. Každý si tak může najít oblast, která mu sedí a v níž se bude moci realizovat.

Atletika je spravedlivá. Žádné soudy, dohady a náhody. Základním rysem atletiky je její měřitelnost postavená na tak objektivních veličinách jako jsou metry a vteřiny. Vítězí ten, kdo je v cíli nejrychleji či dohodí nejdál, nikoliv ten, komu straní rozhodčí.

Atletika není drahá. Patří k aktivitám, jejichž provozování je relativně finančně nenáročné. Není pro ni nutné kdovíjak nákladné vybavení a také příspěvky na činnost oddílu a závodění jsou ve srovnání s jinými sporty spíše nižší.

Kdy je nejlepší věk začít se atletice věnovat?

Podle Českého atletického svazu je to možné právě díky atletické různorodosti vlastně kdykoliv. Jako ideální věk pro začátek s atletikou se tedy jeví zhruba období okolo osmi, devíti let. Dítě však lze do oddílu přivést i podstatně dříve, v řadě z nich totiž fungují tzv. atletické školky, přičemž některé nabírají už pětileté. U takto malých dětí však nejde o nějaký specializovaný trénink, účelem je rozvinout u nich zábavnou formou prostřednictvím rozmanitých her základní pohybové schopnosti a dovednosti. S atletickou přípravou se většinou začíná okolo desátého roku. Zprvu se klade důraz na všestrannost, při níž si malí sportovci vyzkoušejí základy všech disciplín, ke specializaci na tu konkrétní, jíž se posléze bude věnovat, dochází někdy v období na přelomu základní a střední školy, tedy okolo 16 let. Stejně jako výše řečené to však nelze brát jako dogma, a existují úspěšní sportovci, kteří začali se specializací o něco dříve nebo dokonce výrazně později.

A jak se tedy atletem stát?

Cesta vede přes členství v některém z atletických oddílů či klubů. Stačí si tedy vybrat, který se vám zdá příhodný, a pozeptat se tam, zda v něm pracují s vaší věkovou kategorií a jestli se věnují disciplínám, o které máte zájem. Některé oddíly či kluby se totiž specializují výhradně na mládež, jiné jsou třeba výhradně běžecké apod. Pokud váháte, v kterém období roku s atletikou začít, je přirozenou volbou podzim. Souvisí to se stavbou atletické sezony. Poslední závody na dráze se totiž většinou uskutečňují v září a říjnu, posléze začíná příprava na další sezonu. To však neznamená, že v jiném období vás do oddílů nepřijmou. Stát se členem hnutí a zaregistrovat se pro závody lze prakticky celoročně.

SERIÁL: Kolik stojí sport. Na kolik vás vyjde atletika.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner